UWAGA KIEROWCY !! Duże zmiany w przepisach drogowych!!!

Nowe przepisy ruchu drogowego mają na celu stworzenie wolnej przestrzeni dla pojazdów ratunkowych i nie tylko. Podczas prowadzenie akcji ratunkowej najważniejszy jest czas dlatego też istotnym elementem jest umożliwienie wszystkim służbom ratunkowym jak najszybszego dotarcia do poszkodowanych osób w wyniku wypadku.

A Ty wiesz jak zachować się przy tworzeniu korytarza życia?

Gdy znajdujesz się na drodze z jednym pasem ruch, zjedź maksymalnie do prawej strony i staraj się zostawić większy odstęp między autami. Jeśli znajdujesz się na drodze dwupasmowej kierowcy poruszający się lewym pasem zjeżdżają do lewej krawędzi, a kierowcy z prawego pasa – do prawej. W przypadku trzech pasów ruchu kierowcy z lewego zjeżdżają do lewej krawędzi, z prawego do prawej krawędzi, a samochody jadące środkowym pasem ustawiają się jak najbliżej nich. Pamiętaj jeśli widzisz, że kierowcy tworzą korytarz życia  – zrób to samo!!

Jazda na suwak – Co to oznacza??

Nowe przepisy ruchu drogowego zobowiązują do jazdy na tzw. SUWAK, jest to rozwiązanie zapewniające upłynnienie jazdy i zmniejszenie korka na drodze w miejscach gdzie np. odbywa się remont drogi i konieczne jest zwężenie pasa ruchu z trzech lub dwóch do jednego. Bardzo ważne jest, by, dojeżdżać do końca pasa, który się kończy, na zmianę przejeżdżają wtedy samochody z obu pasów na zmianę, jeden z lewego, jeden z prawego. Często kierowcy próbują wcześniej zmienić pas ruchu przez co tworzą się dłuższe korki.

To przepis, który na pewno pomoże, chociażby w przypadku tzw. szeryfów drogowych, czyli kierowców, którzy blokują lewy pas ruchu po to, by nie pozwolić innym dojechać do końca pasa.

Jaka kara nas czeka za nieprzestrzeganie nowych przepisów?

Nieułatwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu oraz niezastosowanie się do zasady zmiany pasa ruchu wyrażonej nowymi przepisami, stanowić będzie wykroczenie z art. 97 ustawy – Kodeks wykroczeń. W przypadku spowodowania takim zachowaniem zagrożenia bezpieczeństwa, czyn ten wypełni znamiona wykroczenia z art. 86 § 1 Kodeksu wykroczeń.

Źródło: motofakty.pl, rmf24.pl, interia.pl

 

Zapraszamy do naszego biura

Centrum Dobrych Ubezpieczeń Agnieszka Kubacka

 ul. Waszyngtona 20 lok 10, 42-217 Częstochowa

 tel. 572 506 907