Ubezpieczenie w odniesieniu do imprezy masowej. Konieczność czy dobra wola organizatora?

Od Nowego Roku do Środy Popielcowej trwa karnawał w związku z tym możemy wziąć udział w licznych balach przebierańców, domowych prywatkach oraz uroczystych bankietach w końcu to czas karnawału. Polacy otwarcie przyznają, iż najczęstszą formą rozrywki w karnawale jest czas spędzony na dyskotekach i w klubach. Natomiast najistotniejsze cechy imprezy karnawałowej to możliwość tańca, głośna muzyka oraz wyborne jedzenie. Otwarcie mówią również zagranicznych wyjazdach karnawałowych. Wówczas celem jest Rio de Janeiro, Nowy York czy Londyn. Niezależnie czy okres karnawału spędzamy w kraju czy poza jego granicami warto pamiętać o bezpieczeństwie. Odpowiednia polisa powinna zainteresować uczestnika ale i organizatora danego wydarzenia.
Dlaczego zatem właściciele klubów, restauratorzy czy gabinety kosmetyczne muszą wykupić polisę OC szczególnie na okres karnawału? Inicjatorzy imprez masowych, których wstęp wymaga biletu są zobowiązani do wykupienia polisy OC. Bowiem podczas wszelakiego rodzaju aktywności często można liczyć na ochronę ze strony organizatorów wydarzenia. Przykładem są organizatorzy pokazu sztucznych ogni biorący odpowiedzialność za zaistniałe szkody oraz restauracje odpowiadające za zatrucie pokarmowe swych klientów.
Impreza masowa to wydarzenie o charakterze artystycznym, rozrywkowym czy sportowym, w której uczestniczy określona liczba osób natomiast wstęp jest płatny. Obowiązujące przepisy ukazują różnorodne progi dotyczące ilości uczestników – zależy to od charakteru spotkania. Wyjątek stanowią imprezy na terenie teatru, kina, biblioteki, galerii sztuki, muzeum czy opery. Aranżer masowego wydarzenia jest zobowiązany do wykupienia polisy OC. Co zatem z pozostałymi organizatorami? Wówczas gdy bal, bankiet czy prywatka nie mają charakteru masowego nie ma mowy o obowiązku wykupienia polisy.
Przykładem towarzystwa oferującego ową polisę jest między innymi Gothaer. Towarzystwo kieruje polisę do organizatorów masowych imprez jak i do restauracji, kawiarni, hoteli czy salonów piękności. Analizując poszczególne podmioty warto pamiętać, iż to restaurator jest odpowiedzialny za szkody powstałe z jego winy podczas pobytu w lokalu. Przykładami ubiegania się o odszkodowanie są między innymi: uszkodzenie mienia czy zatrucie pokarmowe klienta. Regulowanie roszczeń okazuje się prostsze wówczas posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zatem o czym należy pamiętać podczas wybierania owej polisy? Najważniejsza okazuje się wielkość sumy gwarancyjnej, a wiec kwoty związanej z ponoszeniem odpowiedzialności przez towarzystwo. Ponadto ubezpieczenie warto spersonalizować do skali i rodzaju prowadzone działalności. Wysokość składki ubezpieczenia będzie inna w stosunku do restauracji przyjmującej 800 gości dziennie, inna zaś w stosunku do kawiarenki osiedlowej. Klienci swoich praw mogą domagać również podczas wizyty w salonie kosmetycznym. Nieodpowiednio wykonany zabieg koloryzacji czy zabieg kosmetyczny jest podstawą do wypłaty odszkodowania. Sposobem zabezpieczenia przed zaistniałą sytuacji jest wykupienie polisy związanej z działalnością. Porównywalnie jak w przypadku restauracji istotna okazuje się suma gwarancyjna. Należy pamiętać, iż przypadku tego typu działalności gospodarczej ubezpieczeniem warto objąć również lokal, wyposażenie czy środki obrotowe.
Źródło: https://dobryagent.gonet.pl/gothaer/news.html#! (odczyt 04.01.2019)